Affordable Access

deepdyve-link
Publisher Website

Detection of Squamous Cell Carcinoma Foci in a Patient with Dystrophic Epidermolysis Bullosa in 18F-FDG PET/CT

Authors
  • Arslan, Esra1
  • Çermik, Tevfik Fikret1
  • Koku Aksu, Ayşe Esra2
  • Gürel, Mehmet Salih2
  • Leblebici, Cem3
  • 1 University of Health Sciences, İstanbul Training and Research Hospital, Clinic of Nuclear Medicine, İstanbul, Turkey , (Turkey)
  • 2 University of Health Sciences, İstanbul Training and Research Hospital, Clinic of Dermatology, İstanbul, Turkey , (Turkey)
  • 3 University of Health Sciences, İstanbul Training and Research Hospital, Clinic of Pathology, İstanbul, Turkey , (Turkey)
Type
Published Article
Journal
Molecular imaging and radionuclide therapy
Publication Date
Jun 24, 2019
Volume
28
Issue
2
Pages
79–82
Identifiers
DOI: 10.4274/mirt.galenos.2018.96658
PMID: 31237139
Source
Medline
Keywords
Language
English
License
Unknown

Abstract

Distrofik epidermolizis bülloza (DEB), sublamina densada veziküler ve yaygın bül oluşumu ile karakterize nadir görülen kalıtsal bir deri frajilite bozukluğudur. DEB bilhassa artmış metastaz riski ve kötü prognostik özellikler gösteren agresif skuamöz hücreli karsinom (SHK) oluşumu ile ilişkilendirilmiştir. DEB tanısı konulan 41 yaşındaki kadın olgu 18F-floro-2-deoksi-glukoz pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi (18F-FDG PET/BT) taraması ile deri malignitesi açısından incelenmiştir. PET/BT taraması ile her iki alt ekstremitede multifokal kutanöz lezyonlarda artmış 18F-FDG tutulumu gösterilmiş ve sol lateral alt uyluk bölge derisinden elde edilen biyopsi materyali ile SHK tanısı konulmuştur. On ay sonra yapılan ikinci PET/BT taraması sonucunda primer tümör alanı, sol inguinal ve sol supraklaviküler lenf nodu alanında artmış 18F-FDG tutulumu gösterilmiştir. SHK’li DEB hastalarında 18F-FDG PET/BT yönteminin özellikle uygun terapötik stratejinin belirlenmesi adına hastalığın yönetimi ve yeniden evrelendirilmesinde faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Report this publication

Statistics

Seen <100 times